Źródła magnezu | dlaczego magnez?

astra_malina

Poznaj źródła magnezu

Zawartość magnezu w produktach spożywczych jest zróżnicowana. Największe ilości magnezu znajdują się w suchych nasionach roślin strączkowych, kaszach, orzechach, otrębach, mąkach z niewielkiego przemiału. W oparciu o dostępne doniesienia naukowe można stwierdzić, że w dobrze zbilansowanej i urozmaiconej diecie człowieka źródłem magnezu są przede wszystkim produkty zbożowe (spożywane w porcji 4-5 razy w ciągu dnia, pokrywają zapotrzebowanie na ten składnik mineralny w ilości 30%).
Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie obserwuje się niskie spożycie nasion z roślin strączkowych, a spożycie kasz i pieczywa spada, niedobór magnezu jest dość powszechny w populacji ludzi krajów rozwiniętych. Jednocześnie duże spożycie produktów rafinowanych i wysoko przetworzonych zmniejsza zawartość magnezu w diecie współczesnego człowieka. Dlatego uzasadnione jest wskazywanie innych cennych źródeł magnezu.
Czy wiesz, że…
Znaczącym źródłem magnezu w codziennej diecie może być woda? Ciekawą propozycją jest woda filtrowana, celowo wzbogacona w magnez.

Zawartość magnezu w żywności (mg/100g)